SAUNA

KOMBINOVANÁ SAUNA
   V našem wellness centru můžete využít dle svých preferencí naši saunu jako finskou nebo infra. 
Pravidelné saunování 1-3x týdně kteréhokoliv typu vám přinese mnoho blahodárných účinků, zlepšuje psychický stav, působí proti stresu, odstraňuje únavu, prokrví pokožku, uvolní namožené svaly, odstraňuje z těla toxické látky, je skvělou prevencí proti nachlazení, zlepšuje spánek, prokazatelně zvyšuje imunitu.
 Dobu pobytu v sauně přizpůsobte svým pocitům. 
 V sauně dýchejte jen ústy, suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás nebo vaše dítě saunování vhodné, je nutností se předem poradit s ošetřujícím lékařem. 
_______________

     Infrasauna – je vybavena 5ti infrazářiči Philips Vitae, které produkují celé spektrum infračerveného záření ihned po spuštění sauny. Vzhledem k umístění infrazářičů je naše Infrasauna vhodná max. pro 2 osoby. Hloubkové uvolnění zajišťují infračervené paprsky, které pronikají pod povrch kůže, prohřívají tělo až do hloubky 4cm, nejen na povrchu kůže, jako ve finské sauně. Pobyt v infrasauně do max. teploty 55°C je jednorázový zpravidla 30–45 minut. (Prohřívání se znovu neopakuje jako u finské sauny). Po prohřátí se osprchujte vlažnou vodou a odpočiňte v odpočinkové nebo relaxační zóně.
  Infrasauna je vhodná pro lidi, kteří nemají rádi vysoké teploty, pro astmatiky, alergiky, lidi s lehkým a stabilizovaným srdečním onemocněním či lehčí formou onemocnění vysokým krevním tlakem. Nedoporučuje se těhotným v prvním trimestru, lidem léčícím se s vážnějšími formami srážlivosti krve. Je vhodná před sportovním výkonem (rozehřeje svaly a zvýší jejich elasticitu), nebo po sportovním výkonu k uvolnění svalového napětí.
 Je také skvělá ráno, naplní vás energií na celý den.   Infračervené světlo má mimořádný účinek při léčbě akné, hojení jizev, působí jako prevence při tvorbě vrásek, zpevňuje pokožku, pomáhá od ztuhlosti kloubů, snižuje jejich bolestivost, pomáhá zmírnit degenerativní změny (kloubů, páteře), zvyšuje prokrvení tkání, které lépe vstřebávají živiny a lépe odstraňují z organismu toxické látky. Ulevuje od bolesti svalů. Terapie červeným světlem má léčivé účinky, napomáhá rychleji regenerovat, zvýšit produkci kolagenu, optimalizovat hormony, snížit zánětlivost v těle, pozitivně působí na pohybový aparát, psychiku a kognitivní funkce, na funkci očí, dlouhověkost.

 ___________

      Finská sauna – Je vybavena topidlem s lávovými kameny. Vyhřátí sauny, od zapnutí topidla, rozehřátí kamenů, vyhřátí vzduchu uvnitř sauny až na požadovanou teplotu, trvá přibližně 1. hodinu.   Naše sauna o vnitřních rozměrech cca 180x240cm (konstruována na kapacitu 4 osob) má vzhledem k odpočinkovému prostoru se dvěma lehátky kapacitu 2 osoby.
 Odpočinout si lze také v Relaxační zóně s posezením pro 8 osob.
 Teplotu v sauně můžeme nastavit dle vašeho přání na 80 – 95°C.   Teplý vzduch zahřívá vaši vrchní vrstvu pokožky, poté dochází k pocení a vyplavování toxinů z těla. Pobyt ve finské sauně přibližně 8-15min dle vašich pocitů se doporučuje opakovat 2x-3x. Po každém prohřátí ochlaďte organismus prudkou a rychlou studenou sprchou nebo ochlazovacími tryskami, osušte se a odpočiňte si v odpočinkové nebo relaxační zóně.
 Toto střídání tepla a chladu má velice blahodárný vliv na celý orgnismus.
 Saunováním dochází k celkovému posílení organismu, zvýšení imunity, rozšíří se cévy a póry, celé tělo se rychleji prokrví, pleť se čistí – zbavuje odumřelých buněk, pocením se vyplavují toxiny, Pobyt v sauně působí jako prevence proti celulitidě, pomáhá při hubnutí, zlepšuje se činnost srdce, plic a jater, uvolní svaly a prohřejí klouby.
 Upevňuje se nejen fyzické, ale i psychické zdraví.
 Při saunování se do těla vyplavují hormony štěstí – endorfiny.
 Finská sauna nevyhovuje lidem, kteří nemají rádi vysoké teploty. Není vhodná pro lidi léčící se s vysokým krevním tlakem, epilepsií, s problémy krevního oběhu, mající otevřené nezhojené rány, infekční či zánětlivá onemocnění, nemocná játra, ledviny, nebo jste-li v prvním trimestru těhotenství. 

Typy saunování podle počtu opakování fází prohřívání a ochlazení.
 Vymezuje celkový efekt saunování a určuje jeho typ:
 1x iritační (dráždivé)
 2x tonizující (povzbuzující)
 3x relaxační (uvolňující)
 4x inhibiční (útlumové)
 5x exhaustivní (únavové)
 Vícekrát – rizikové jednání – již se nejedná o saunování.

 Pravidelné saunování - 1-2x za 1.týden až 2 týdny
 Nepravidelné saunování - s delšími intervaly
___________

 Odpočívárna je vybavena dvěma lehátky se zakřiveným tvarem šetrným k tělu a pohodlnými polstrovanými potahy. Můžete si také odpočinout v naší Relaxační zóně s posezením až pro 8 osob, s minibarem, lednicí, varnou konvicí, přenosným Bluetooth reproduktorem. Ve všech prostorech wellness Refresh Clubu je k dispozici Wi-Fi připojení.
___________
  

Saunování dětí: 
Doporučujeme se nejdříve poradit s lékařem dítěte, zda je pro vaše dítě saunování vhodné. Ve Finsku se saunují děti už od 3. týdnů věku. Podle českých lékařů je vhodné saunování pro děti až od 3. měsíců, ale lépe je začít s pravidelným saunováním ve věku 2,5-3 let, kdy umí již vyjádřit své pocity. Děti, které se pravidelně saunují alespoň 1x týdně, získávají lepší imunitu, jsou méně náchylné k respiračním nemocem, zánětům a alergiím, jsou v lepší pohodě, klidnější, mají větší chuť k jídlu a lépe spí. Dochází u nich, stejně jako u dospělých, nejen k regeneraci organismu, ale i k celkové relaxaci psychické i fyzické a k dobré až radostné náladě tzv. euforii. Kontraindikací sauny je jakákoliv akutní nemoc, nachlazení, teplota, kašel, rýma, chřipka. Saunování se pak doporučuje absolvovat až po 2. týdnech od odeznění příznaků onemocnění.
 Dítě nesmí vstoupit a pobývat v sauně bez dozoru za ně zodpovědné osoby, která jej doprovází.
 Před vstupem do prohřívacího prostoru sauny sebe i dítě osprchujte a osušte.
 
Pod sebe i dítě rozprostřete saunovací prostěradlo.
 
Děti ještě nemají zcela vyvinutou termoregulaci organismu, proto je nutné neustále kontrolovat jejich stav (zda se jim dobře dýchá, zda nejsou malátné) a rozpoložení (jsou-li neklidné).
 Pokud vidíme, že se dítě cítí nekomfortně, okamžitě opustíme prohřívárnu, ochladíme ho vlažnou vodou, doplníme tekutiny, necháme odpočinout.
 
Doporučený časový limit prohřívání ve finské sauně:
 Dorost a dospělí 8-15 min
 Děti do 1. roku 2-3 min
 Děti 1.-3.roky 3-5 min
 Děti 3-6. let 6-8 min
 Starší děti 8-10 min
 Děti by měly pobývat ve spodní části sauny, kde je nižší teplota kolem 65°C.
 
Doporučené opakování cyklu:
 děti do 3let 1x
 3-6let až 2x
 školáci až 3x
 
Doporučený časový limit prohřívání v infrasauně:
 Dospělí 30 – 45 minut
 Děti od 3let 10 – 20 minut

 Do infrasauny nesmí děti do 3.měsíců věku.

 Pobyt v infrasauně se neopakuje, jako u finské sauny.
 Ochlazování by mělo být pozvolné, spíše vlažnou vodou a krátce. (Hlava a zátylí se vynechají, tvář a nosní vstup otřeme navlhčenou dlaní nebo vlhkou žínkou). Po prohřátí a ochlazení osušíme tělo dítěte, doplníme tekutiny vhodným nápojem, necháme jej odpočinout. Poté můžeme cyklus zopakovat.   Za děti plně zodpovídá jejich zákonný zástupce, popř. doprovod starší 18-ti let, kterému dítě bylo svěřeno do péče zákonným zástupcem.

Vyhledávání